Dzieci OnLine - Zabawa i Edukacja

Dzieci OnLine

Zabawa i Edukacja

www.dziecionline.pl

Albumy
Blogi
Help-blog
Wiedza
Lektury
Pliki
Kontakt

TRĄDZIK
Lek. Med. Bogdan Kowalczyk

OPIS

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Przeważającą grupę osób dotkniętych tym schorzeniem skóry stanowią ludzie młodzi w okresie pokwitania.  Występuje u osób obu płci, ale chłopcy chorują często poważniej. Natomiast kobiety mają tendencje do rozwijania łagodnych zmian trądzikowych około trzydziestki. 
Trądzik stanowi istotny problem dla młodych ludzi, którzy przywiązują dużą wagę do atrakcyjnego wyglądu. Trądzik stanowi dla nich duże obciążenie emocjonalne.


PRZYCZYNY

Trądzik można podzielić na wiele typów. Czasem noworodki i małe dzieci, szczególnie chłopcy mogą zachorować na którąś z form trądzika. Dorośli, zwłaszcza kobiety, którym udało się przejść niemalże bez szwanku okres szczególnej podatności, mogą rozwinąć przewlekły trądzik typu dorosłego. Może on być wywołany przez reakcje alergiczne, na przykład na kosmetyki, żywność lub wiąże się z okresem okołomiesiączkowym. Dwie ostatnie postaci zwykle są zwykle mniej nasilone niż płomienna reakcja na kosmetyki. 
Należy obalić mity, że trądzik jest wynikiem złej diety, słabej higieny osobistej, czy nadmiernego seksu. Również brak jest dowodów na to iż nieodpowiednia dieta przyczynia się do rozwoju trądzika. Wiele osób uważa,że jedzenie dużo słodyczy a szczególnie czekolady, tłustych pokarmów oraz orzechów doprowadza do rozwoju trądzika. Nie jest to prawda.Trzeba jednak przyznać, że istnieją czynniki, które sprzyjają rozwojowi trądzika. Są to między innymi - stres, pigułki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, jak również trądzik u kogoś z najbliższych.


Acne vulgaris, czyli trądzik pospolity rozpoczyna się u nastolatków w momencie zwiększonej produkcji hormonów płciowych zwanych androgenami. W trakcie dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i dziewcząt wzrasta ilość androgenów, czyli męskich hormonów płciowych do których między innymi należy testosteron. Androgeny stymulują sekrecję łoju przez gruczoły łojowe. Łój jest substancją tłuszczową, która  utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz keratyny, która jest głównym składnikiem włosa.Gruczoły łojowe wydzielają łój do ujścia mieszka łojowego. Pewne okolice ciała charakteryzują się występowaniem znacznie większych gruczołów łojowych Do okolic tych należą: skóra twarzy a szczególnie czoło,nos i podbródek. W trakcie dojrzewania w następstwie wzmożonej produkcji androgenów dochodzi do wzmożonej produkcji łoju. Drobne mieszki włosowe zostają wręcz zalane tą wydzieliną.
Drugą istotną przyczyną powstawania trądzika jest niedrożność przewodów odprowadzających łój na powierzchnię skóry. Zatkane ujście powoduje, że nadmierna ilość powstającego łoju nie ma się gdzie ewakuować. Na twarzy powstają zmiany z czarnymi punktami (małe, zwykle płaskie z czarnymi środkami pociemniałymi od kontaktu z powietrzem) lub z białymi "czubami" (małe, płaskie z białymi środkami), co ogólnie nazywa się trądzikiem niezapalnym. 
Jeśli ściana przepełnionego mieszka pęka, łojowa wydzielina przedostaje się do okolicznych tkanek, co prowadzi do powstania trądzika zapalnego. Jeśli tego typu zmiany zostaną zakażone, sprawa się komplikuje jeszcze bardziej; infekcja przechodzi w głąb skóry, powstają cysty, które później pękają i pozostawiają przejściowe lub trwałe blizny. 
Niektórzy badacze uważają, że bakterie takie jakPropionibacterium acnes oraz Staphylococcus epidermidis, które stanowią naturalną florę mieszków włosowych, po zalaniu mieszków wydzieliną łojową mogą zacząć się intensywniej namnażać, produkować enzymy niszczące łój ale przy okazji wpływają na rozwój miejscowego procesu zapalnego. Niektórzy są po prostu bardziej wrażliwi na ten proces, dlatego dochodzi u nich  do poważnego rozsianego trądzika.


OBJAWY

  • Nawracające czerwone plamki lub drobne opuchnięcia skóry (zwykle nazywane pryszczami), które mogą ulec zakażeniu lub wypełniać się ropą pojawiające się na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, karku.

  • Zmiany, które znajdują się pod skórą nie mające ujścia, tzw. z białymi "czubami".

  • Ciemne zmiany z otwartym ujściem, tj. z czarnymi punktami "czubami".

  • Czerwone opuchlizny lub guzki, czasem wypełnione ropą krosty, które powstają ze zmian z czarnymi i białymi "czubami". 

Jak już wyżej wspomniano istnieją pewne stany lub sytuacje, które mogą nasilać objawy trądzika. Pierwszą taką przyczyną są sytuacje stresowe. Dokładnie nie wiadomo dlaczego tak się dzieje ale odkryto, że wskutek stresu zwiększa się poziom androgenów we krwi co pociąga za sobą wzrost wydzielania łoju.
Ponadto stany prowadzące do wzmożonego wytwarzania potu (wysokie temperatury, wilgoć). Wzmożone pocenie zmniejsza drożność porów skórnych sprzyjając zastojowi łoju. Każda substancja o charakterze tłuszczów pokrywająca skórę może również poprzez zatkanie ujść mieszków włosowych nasilić zmiany trądzikowe.
Wreszcie kolejna istotna przyczyna zaostrzeń zmian skórnych: leki.
Wiadomo, że sterydy anaboliczne używane bezmyślnie przez niektórych sportowców wpływają bardzo niekorzystnie na stan skóry. W tym miejscu należy zaznaczyć, że trądzik u takich pseudosportowców jest najmniej dotkliwą zmianą jaka zachodzi w ich organizmie!
Inne leki niekorzystnie wpływające na skórę to: niektóre leki stosowane w padaczce.


LECZENIE

Zazwyczaj trądzik stopniowo ustępuje z wiekiem. Może to nastąpić po kilku miesiącach, może również po kilku latach.

Uwaga:

Wyciskanie zmian trądzikowych pogarsza sytuację, ponieważ poprzez miażdżenie tkanek w czasie wyciskania doprowadzamy do rozprzestrzeniania się zmian zapalnych, w związku z czym zmiany trądzikowe utrzymują się dłużej a czasem powodują powstanie blizn.

Każdy pacjent z trądzikiem powinien być najpierw zbadany przez lekarza dermatologa, któy na podstawie obrazu zmian skórnych, wieku pacjenta, chorób towarzyszących ustala najodpowiedniejsze leczenie.
Sporadycznie wystepujace zmiany skórne nie wymagają żadnego leczenia.

Zaleca się mycie skóry, dwa razy dziennie wodą z mydłem. Nie zaleca się stosowania mydeł bakteriobójczych z dwóch powodów:
Po pierwsze często są to preparaty drażniące skórę, po drugie bakterie towarzyszące zmianom trądzikowym w rzeczywistości stanowią prawidłową florę fizjologiczną skóry.
Jeśli dana osoba używa kosmetyków kryjących, czy innych kremów, powinny one być hypoalergiczne, robione na bazie wody.
Standardowe leczenie polega na podawaniu leków, które hamują produkcję wydzieliny łojowej oraz keratyny, ograniczają rozwój bakterii, stymulują złuszczanie naskórka po to, aby odblokować pory skórne.
W przypadku łagodnego trądzika, lekarz może zaproponować stosowanie maści lub kremu zawierającego nadtlenek benzoylu lub Tretinoiny - leku zawierajacego pochodną witaminy A ( należy pamiętać,że tretynoina zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne oraz że leku nie należy stosować w czasie ciąży i laktacji).
Zainfekowane pryszcze mogą zostać otwarte tylko przez pielęgniarkę lub lekarza przy użyciu wyjałowionych instrumentów.
W przypadkach umiarkowanego lub ciężkiego trądzika stosowane są przede wszystkim antybiotyki z grupy tetracyklin.
Czasem można je łączyć z maściami zawierającymi pochodną witaminy A. Inne skuteczne antybiotyki to doustna erytromycyna, czy klindamycyna.
Antybiotyki mogą być stosowane zarówno w postaci doustnej jak i w postaci lotionów.

Uwaga: Leki stosowane miejscowo na zmiany skórne powinny być nakładane na czystą i suchą skórę.
Najlepszą porą na stosowanie leków miejscowych jest pora wieczorna przed położeniem się spać.
Większość leków stosowanych miejscowo można stosować również w ciągu dnia pod makijaż.
Kolejną istotną sprawą jest kwestia opalania. Wiele osób sądzi,że opalanie wpływa korzystnie na zmiany trądzikowe na skórze. Otóż nie jest to do końca prawdą. Korzyści z opalania wynikają z tego,że opalenizna maskuje zmiany skórne. Ponadto wysoka temperatura wysusza skórę co przynosi pewien korzystny efekt w przypadku zmian trądzikowych. Jednakże należy pamiętać, że efekt ten jest krótkotrwały i nie przeważa nad długo trwającymi szkodliwymi skutkami opalania się (wpływ promieniowania ultrafioletowego)
Najlepszym więc wyjściem dla osób chcących się opalać są beztłuszczowe lotiony i kremy (nie powinny być zbyt gęste)

Do leczenia przewlekłych zmienionych zapalnie cyst lekarz może stosować izotretynoinę doustną. Lek ten jest syntetycznym antybiotykiem na bazie witaminy A. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu trądziku o ciężkim przebiegu, z obecnością zapalnie zmienionych cyst. Terapia taka powinna być bardzo uważnie monitorowana. Kobiety przed rozpoczęciem stosowania leku powinny wykonać test ciążowy,ponieważ leku tego nie wolno stosować w ciąży(potencjalne uszkodzenie płodu).Ponadto w czasie stosowania preparatu izotretynoiny kobiety powinny zażywać doustne środki antykoncepcyjne.

Leczenie hormonalne w postaci doustnych środków antykoncepcyjnych jest korzystnym dodatkiem dla kobiet ze zmianami trądzikowymi.
Działanie tych środków wynika z korzystnego wpływu estrogenów w nich zawartych na poziom androgenów we krwi. Wynikiem tego działania jest obniżenie aktywności gruczołów łojowych w skórze.
Oprócz w/w istnieją środki o działaniu antyandrogenowym. Przykładem jest octan cyproteronu ( Diane 35 ED), który hamuje stymulację gruczołów łojowych przez androgeny.

Mniej znaną terapią jest wstrzykiwanie bezpośrednio w cystę triamcynolonu, rodzaju steroidu. Efektem ubocznym tego rodzaju działania może być czasowe ściemnienie skóry wokół miejsca iniekcji.

U niektórych dorosłych są widoczne trwałe ślady - blizny pozostające po cystach, głębokich pryszczach, szczególnie takich, które były  zainfekowane. Blizny potrądzikowe można spróbować leczyć za pomocą zastrzyków z kortykosteroidami lub z kolagenem.
W celu poprawienia wyglądu skóry mogą być przeprowadzone zabiegi chirurgiczne. Pierwszy z nich to dermabrazja, która praktycznie polega na starciu zmrożonej skóry, a drugi - to chemiczny peeling. Obie metody prowadzą do usunięcia zniszczonej warstwy i odsłonięcia niezmienionych warstw skóry.

Źródło: Medicover

Inne artykuły:
Dojrzewanie - Miesiączka - Rozwój seksualny - Badanie piersi - Rozwój piersi - Nastolatka u ginekologa - Upławy_1 - Upławy_2 - Trądzik
AIDS/HIV; Najważniejsze informacje o HIV i AIDS - Fakty i fikcja - Drogi zakażenia HIV - W jaki sposób można zakazić się HIV? - Przebieg zakażenia HIV - Uszkodzenie układu odpornościowego - Druga strona wakacji zimowych - HIV i AIDS a dzieci - HIV i AIDS a seks - HIV a ciąża- HIV i AIDS a narkotyki - HIV i AIDS a pierwsza pomoc - HIV i AIDS w Twoim miejscu pracy - HIV i AIDS a przekłuwanie uszu i innych części ciała - Testy wykrywają obecność HIV - Punkty Diagnostyczno-Konsultacyjne

Trudne Pytania | Forum

Kodowanie: ISO 8859-2

Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.