Dzieci OnLine

Zabawa i Edukacja

www.dziecionline.pl

Języki
Blogi
Help-blog
Wiedza
Lektury
Pliki
Kontakt

Elżbieta Ciechanowska
Skarb

Działo się to bardzo dawno temu. W wysokich czerwonych górach pewien podróżnik odkopał przypadkiem stary list – legendę. Treść jego poruszyła wszystkie okoliczne krainy i rozbudziła w prostych ludziach nadzieję. Legenda głosiła bowiem o pewnym skarbie ukrytym wysoko w górach. Wieść o nim rozeszła się tak szybko, że w niedługim czasie w tajemnicze góry zaczęli nadciągać poszukiwacze. Spragnieni bogactwa i dobrobytu, którego wielu z nich nigdy nie doświadczyło, opuszczali swoje rodziny, brali łopaty i szli po.... ”lepsze życie”. Chociaż legenda głosiła o tylko jednym zagubionym skarbie, każdy miał nadzieję, że go wykopie.

Wspinali się więc ostatkami sił na wysokie skały wytrwale poszukując i odkopując każdy skrawek ziemi. Wieku nie wytrzymała wielkiego wysiłku i umarło w drodze. Innym zabrakło sił i wpadli w szczeliny skalne. Nikt jednak nie zrezygnował, a poszukiwaczy skarbu wciąż przybywało.

Mieszkał w tych górach pewien siwy starzec, którego wszyscy uważali za dziwaka. Sam jednak mawiał, że jest szczęśliwy. Wychodził wcześnie rano ze swej drewnianej chaty i posuwał się wolno, o pokrzywionej lasce nad zarośnięty, leśny strumyk. Następnie siadywał na kamieniu i godzinami uśmiechnięty wpatrywał się w wodę.

Pod opadającymi na wodę liśćmi, pod wielką ciemno-zieloną sosną mienił się w słońcu piękny szlachetny kamień z wtopionymi na szczycie kawałkami pereł. Legenda głosiła, że zgubił go kiedyś pewien szczęśliwy książę, wioząc go w darze damie swego serca. Koń jego zapewne przeskakiwał przez strumień, kiedy skarb wypadł i przepadł na zawsze. Księżniczka mimo to pokochała księcia. Żyli więc długo i szczęśliwie.

Tajemnicę skarbu znał tylko stary mężczyzna. Pamiętał księcia mknącego przed laty przez las. Wpatrując się w kamień myślał o jego szczęściu, co pomagało mu też być szczęśliwym. Wielu wędrowców zginęło za to szczęście nie odnalazwszy go nigdy. Wkrótce dobiegł też koniec życia starca.

Minęły wieki. Skarb nadal tkwi tam, gdzie go strącił rumak i czeka na tego, kto podobnie jak starzec, nie wyjmie go z wody i nie pójdzie sprzedać, ale będzie się umiał cieszyć szczęściem księcia.

© Elżbieta Ciechanowska

Eulalia  | Kameleon | Mądra Księżniczka | Misiek Zdzisiek | O Królewskim Dziedzicu | Skarb | Stworek-Potworek | Zajączek

Elżbieta Ciechanowska | Spis bajek

Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.