Dzieci OnLine

Zabawa i Edukacja

www.dziecionline.pl

Języki
Blogi
Help-blog
Wiedza
Lektury
Pliki
Kontakt

Elżbieta Ciechanowska
Misiek Zdzisiek

Mieszkał na półce z zabawkami w małym dziecinnym pokoiku. Nazywał się Zdzisiek, bo tak dał mu na imię Pawełek. Obok misia stały na półce różne samochodziki, leżała piłka, warcaby, i inne ciekawe gry. Pawełek najczęściej używał piłki, dlatego często nie było go w domu, ale czasami – gdy nie widziała mama – strzelał gole do ścian w pokoju. Z miśkiem Zdziśkiem co wieczór zasypiał i każdego ranka się budził. Następnie kładł go na półkę z zabawkami i bawił się samochodzikami.

Misiek Zdzisiek był po wielu przejściach. Lewe oko ledwo mu się trzymało, prawa ręka była postrzępiona, lewej nogi nie miał w ogóle, a po nosie został tylko mały dołek. To Pawełek go tak urządził, kiedy był młodszy ale kochał swojego misia i nie umiał bez niego zasnąć. Zdzisiek też zdążył się już przyzwyczaić do swojego nowego wyglądu i potrafił być szczęśliwy. Wiedział , że Pawełek go kocha, toteż nic innego już go nie obchodziło.

Pewnego wieczora przed snem Pawełek zapomniał zabrać misia z półki. Smutny misiu nie mógł tej nocy zasnąć. Wciąż miał nadzieję, że Pawełek obudzi się i przygarnie go do siebie. Niestety, chłopiec spał w najlepsze, a kiedy rano wstał z łóżka, nawet nie spojrzał na Zdzisia. Zabrał tylko jedną piłkę i pobiegł na boiska.

Przepłakał misiu cały dzień i nie mógł doczekać się wieczora. Tym razem jednak było tak samo. Pawełek nawet nie spojrzał na misia. Zdziś pomyślał, że może chłopiec wyrósł z zabawek, a już najwyraźniej z pluszowych niedźwiadków, które pewnie przestały go bawić.

Niestety była to prawda. Pawełek sięgał jeszcze czasami po samochodziki, ale misiu stał się niepotrzebny. Bolało to bardzo Zdzisia. Płakał całymi dniami, a w nocy nie mógł spać. Wkrótce pogodził się z nową sytuacją. Cieszył się, że może siedzieć na półce z zabawkami Pawełka. Był trochę zakurzony ale nie przeszkadzało mu to. Wolałby, żeby Pawełek wyrwał mu drugą łapkę, ale żeby nigdy nie przestał się nim bawić.

Nie minęło dużo czasu, kiedy Pawełek bardzo wyrósł, zrobił się dużym chłopcem i zaczął chodzić do szkoły. Na półce z zabawkami powoli zaczęły pojawiać się książki. Pawełek wszystkie swoje zabawki zaczął upychać coraz ciaśniej, żeby zmieściły się książki. A było ich coraz więcej. W końcu zdjął z półki misia Zdzisia, spojrzał na niego i powiedział:

- Żegnaj, stary przyjacielu ! Muszę ciebie wyrzucić, ponieważ potrzebuję więcej miejsca na półce. Teraz to będzie półka z książkami.

Misiu Zdzisu nie mógł w to uwierzyć. Tak długo mieszkał u Pawełka, a teraz nagle usłyszał coś takiego! Prawym okiem, które pozostało mu jeszcze nie naruszone widział, że samochodziki i piłka mieściły się jeszcze na półce. Zdzisia Pawełek musiał kochać najmniej!

Smutno zrobiło się misiowi, ale nie mógł nic zrobić. Pawełek zabrał go na podwórko i wrzucił do kosza na śmieci. Zapłakany, biedny misiu nie miał już siły myśleć. Cóż za upokorzenie znaleźć się w śmietniku! Wiedział, że nie wygląda jak nowy, nie ma jednej łapki i nosa! Na pewno żadne dziecko nie spojrzy na niego i nie pokocha go.

Różne dzieci bawiły się na podwórku. Miały ładne kolorowe ubranka i wesoło się śmiały.

Nagle misiu zobaczył drobną niewysoką dziewczynkę. Miała za dużą sukienkę i trochę zniszczone buciki. Stała koło śmietnika i patrzyła na misia, aż w końcu wyciągnęła po niego rękę, stanęła na palcach i wyjęła z wysokiego śmietnika. Potem mocno przytuliła Zdzisia do siebie i pobiegła do domu. W domu nie było innych zabawek. Było za to dużo dzieci. Ich rodzice byli bardzo biedni i nie mogli im kupić lalki, misia ani klocków. Całe rodzeństwo dziewczynki bardzo ucieszyło się z misia. Całymi dniami ktoś się z nim bawił. Zdzisiu był znowu szczęśliwy. Już zawsze się uśmiechał, bo dzieci chociaż rosły, zawsze kochały misia przyszyły mu nową łapkę i oko, dokleiły nosek i nigdy nie wyrzuciły go na śmietnik.

© Elżbieta Ciechanowska

Eulalia  | Kameleon | Mądra Księżniczka | Misiek Zdzisiek | O Królewskim Dziedzicu | Skarb | Stworek-Potworek | Zajączek

Elżbieta Ciechanowska | Spis bajek

Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.