Strona główna Biblioteka - lektury, ściągi, bajki... Suwałki - zdjęcia, biografie, zabytki... Gry online Gry i zabaw, bajki, wierszyki...

HIV i AIDS
w Twoim miejscu pracy


Może się nam wydawać, że praca z osobą żyjącą z HIV lub AIDS jest niebezpieczna i sytuacja ta może budzić nasze obawy lub niepokoje. Są one jednak niczym nieuzasadnione, a po przeczytaniu tego rozdziału zrozumiesz dlaczego.


Czy osoby żyjące z HIV lub AIDS mogą wykonywać dalej swoją pracę?

Ze względu na dobre samopoczucie większość osób żyjących z HIV oraz wiele osób chorych na AIDS jest w stanie normalnie pracować. Jednak w momencie, gdy ich stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, nie będą one mogły wykonywać swojej pracy w taki sam sposób jak inne osoby. Tak więc w przypadku, gdy osoba żyjąca z HIV, AIDS poczuje się gorzej i będzie miała kłopoty z wykonywaniem swojej pracy na dotychczasowym poziomie - powinna porozmawiać ze swoim pracodawcą, by znaleźć odpowiednie rozwiązania (np. skrócenie czasu pracy lub zmiana zakresu obowiązków).


Co mogą zrobić pracodawcy?

Poprzez organizowanie programów edukacyjnych pracodawcy zwracają uwagę swoich pracowników na potrzeby innych ludzi oraz uaktualniają informacje na temat HIV i AIDS. Poznając fakty, możemy być bardziej pomocni osobom żyjącym z wirusem, które są nadal czynne zawodowo. Jednocześnie będziemy potrafili zabezpieczyć siebie przed ewentualnym zakażeniem.

Pracodawcy powinni także uwzględnić stan zdrowia osoby żyjącej z HIV oraz zadecydować o tym, jakie zmiany powinny być poczynione w organizacji pracy, którą dotychczas wykonywały. Wszelkie zmiany powinny jednak być dokonywane w konsultacji z zainteresowaną osobą, tak jak to dzieje się w przypadku innych osób chorujących na przewlekłe choroby.


Praca z osobą, która ma HIV lub AIDS

HIV i AIDS w największym stopniu dotyka ludzi młodych oraz osoby w wieku średnim. Są to więc ludzie w wieku produkcyjnym, którzy chcą, a nawet często muszą pracować.

Wiele osób żyjących z HIV i AIDS ma duże trudności z wykonywaniem swoich dotychczasowych obowiązków zawodowych. Niejednokrotnie przyczyną jest ich stan zdrowia, ale najczęściej bezpośrednim powodem takiej sytuacji jest brak zrozumienia i tolerancji u kolegów z pracy oraz kierownictwa. Ponieważ coraz więcej osób zakaża się wirusem HIV, można spodziewać się, że wśród osób czynnych zawodowo może być również osoba zakażona HIV.

Osoby, które zakaziły się HIV, a ich stan zdrowia jest zadawalający, mogą nadal kontynuować swoje obowiązki zawodowe bez żadnych zmian, ale z takim samym co przedtem wsparciem i przyjaźnią kolegów oraz szefa.

Jednocześnie osoby te muszą być pewne, że pracują wśród ludzi, którzy przeszli edukację w zakresie HIV i AIDS, a ich sytuacja zostanie odebrana ze zrozumieniem.

Osoby zdrowe powinny być przygotowane na zmiany i okazanie pomocy osobie, która pracuje razem z nimi i jest nosicielem HIV.

W przypadku, gdy Wasz kolega zachoruje, powinien być traktowany tak samo jak ktoś, kto zachorował na każdą inną chorobę. Należy mu okazać wsparcie i zrozumienie.

Dla osób, które są chore na choroby przewlekłe praca może być bardzo istotnym czynnikiem. W ten sposób mogą zapomnieć o swoim bólu i lękach związanych z chorobą. W wielu przypadkach praca jest także zwyczajną koniecznością finansową. Powrót do obowiązków zawodowych jest bardzo ważnym elementem w leczeniu wielu chorób, w tym AIDS.


Co możesz zrobić?

Poznaj fakty o HIV i AIDS. Aby obniżyć ryzyko zakażenia, korzystaj ze zdobytej wiedzy w tym zakresie. Podziel się informacjami ze swoją rodziną, kolegami oraz współpracownikami.

Przygotuj się na spotkanie z osobą żyjącą z HIV lub chorą na AIDS w miejscu Twojej pracy. Zapoznaj się z przepisami swojego pracodawcy i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie niejasności, które ewentualnie znajdziesz w obowiązującym regulaminie pracy.

Swoim przykładem pokaż innym, jak należy się zachować. Okaż wyrozumiałość oraz wsparcie dla osób z HIV i AIDS. Pamiętajmy o tym, że ich życie w bardzo krótkim czasie uległo drastycznym zmianom. Najważniejsze jest więc to, aby umieć wysłuchać, zrozumieć i zaoferować wsparcie drugiej osobie, bez osądzania jej.


Czy powinieneś podjąć specjalne środki ostrożności w pracy?

Nie, nie jest to konieczne. Nie można zakazić się HIV poprzez kontakty w codziennej pracy lub tylko dlatego, że naszym kolegą jest osoba żyjąca z HIV lub AIDS.

Osoby, które w miejscu pracy mają kontakt z krwią (służba zdrowia, policja, straż pożarna, zespoły karetek ratunkowych, pracownicy służb więziennych) powinni stosować się do obowiązujących w ich zawodzie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dbać o to, aby ich współpracownicy zachowywali się w podobny sposób.


Zachowanie tajemnicy w pracy

W większości państw poufność danych medycznych jest prawem pacjenta, a pracownicy placówek służby zdrowia mają obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej o stanie zdrowia pacjentów. Należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudnienia i aspektów prawnych związanych ze stanem zdrowia pracownika w Twojej firmie oraz wyjaśnić wszelkie niezrozumiałe dla nas informacje. Poproś swojego bezpośredniego przełożonego lub dział personalny o egzemplarz tych przepisów.


Wypadki w pracy

Jeżeli w miejscu pracy wydarzył się wypadek, zwykłe środki ostrożności związane z przestrzeganiem higieny zminimalizują ryzyko zakażenia się wieloma drobnoustrojami chorobotwórczymi, w tym HIV.

Jeśli przyjmiemy stanowisko, że każdy człowiek może być zakażony HIV i zawsze będziemy przestrzegać zasad higieny, będzie to najlepszy sposób zabezpieczenia siebie i innych przed zakażeniem HIV.


Pamiętaj!

HIV nie przenosi się podczas normalnych kontaktów towarzyskich lub zawodowych.


Najważniejsze drogi przenoszenia się wirusa:

Poprzez niezabezpieczony (prezerwatywą) stosunek płciowy z osobą, która jest zakażona wirusem.
Poprzez przedostanie się zainfekowanej krwi do naszej krwi.
Od matki żyjącej z HIV, która może zakazić swoje dziecko w trakcie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.


Dostępne artykuły:
Najważniejsze informacje o HIV i AIDS - Fakty i fikcja - Drogi zakażenia HIV - W jaki sposób można zakazić się HIV? - Przebieg zakażenia HIV - Uszkodzenie układu odpornościowego - Druga strona wakacji zimowych - HIV i AIDS a dzieci - HIV i AIDS a seks - HIV a ciąża - HIV i AIDS a narkotyki - HIV i AIDS a pierwsza pomoc - HIV i AIDS w Twoim miejscu pracy - HIV i AIDS a przekłuwanie uszu i innych części ciała - Testy wykrywają obecność HIV - Punkty Diagnostyczno-Konsultacyjne

Dojrzewanie, seks: Miesiączka - Rozwój seksualny - Badanie piersi - Rozwój piersi - Nastolatka u ginekologa - Upławy_1 - Upławy_2 - Trądzik


Trudne Pytania | Forum
 

 

Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.