Dzieci OnLine

Zabawa i Edukacja

www.dziecionline.pl

Albumy
Blogi
Pliki
Kontakt


Index

Rady
Adresy TOZ
Ustawy
Oddziały ZK (adresy)
FCI
Opowiadania
Tapety
Cliparty
Animowane gify
Linie


NASZE LINKI
MarBo-Reptiles. Hodowla Gadów Egzotycznych.

Kącik Przyjaciół PsówKlub Przyjaciół Psów
 

Wybór właściwego psa
Zanim zdecydujesz się na posiadanie psa, zastanów się dobrze, czego po nim oczekujesz. Jeśli jesteś już całkowicie przekonany, e psa mieć musisz, pomyśl jeszcze, jaki będzie najbardziej odpowiedni przy twoim trybie życia i charakterze. Zdecyduj, czy chcesz mieś psa rasowego, czy kundelka. Czy ma to być pies, czy suka, szczeniak czy zwierzę dorosłe.
Każdy z tych wyborów ma swoje plusy i minusy, ale pamiętaj przede wszystkim, że przyjmując pod swój dach psa, przejmujesz pełną odpowiedzialność, która trwać będzie przez kilkanaście następnych lat. Niektóre olbrzymy, a także pieski ras karłowatych żyją krótko i w wieku 7-8 lat są już staruszkami, ale większość psów ras średnich dożywa lat kilkunastu. W każdym przypadku żywienie i odpowiednia porcja ruchu przedłużają życie psa i jego sprawność, podczas gdy złe żywienie i otyłość mogą je wyraźnie skrócić.
Zanim więc ostatecznie zdecydujesz się na kupno psa, zastanów się, czy cię na to stać.
Nie chodzi tu o jednorazowy wydatek na zakup psa tylko o stałe wydatki związane z jego utrzymaniem. Wydatki te to odpowiednia karma, koszty szczepień i porad weterynaryjnych, podatki i opłaty, smycze, obroże, miski, zabawki i szkolenia.
Zastanów się czy na pewno będziesz miał codziennie dosyć czasu, aby psa nakarmić, wyprowadzić na długi spacer, wyszczotkować i pobawić się z nim. Pamiętaj, że małe szczenię może wyrządzić spore szkody w domu, a pierwsze tygodnie jego pobytu w domu oznaczają sporą dezorganizację życia w domu.

 

 

Rodzaj psa
PLUSY (+)
MINUSY (-)
Rasowy
wielkość, rodzaj włosa, wymagania pielęgnacyjne i cechy charakteru znane
może być kosztowny, niektóre rasy wymagają bardzo fachowej pielęgnacji aby zachować dobrą formę
Mieszaniec
tani i łatwy do zdobycia
wzrost, rodzaj włosa, temperament trudne do przewidzenia
 
Płeć psa
 
Pies
nie grożą niechciane szczeniaki
może walczyć z psami, wymaga silnej dyscypliny
Suka
łatwo podporządkowuje się i szkoli, nie ma chęci dominacji
cieczka dwa razy do roku i możliwość przypadkowego pokrycia
 
Wiek psa
 
Dorosły
nie wymaga uczenia i układania
ustalone cechy zachowania są bardzo trudne do zmiany; może być zazdrosny
Szczeniak
daje się łatwo wychować tak jak tego chcemy
wymaga nauczenia czystości i może narobić szkód w domu
 
Ilość psów
 
Jeden pies
łatwiej się szkoli
może czuć się samotny gdy zostaje na dłużej w domu
Dwa psy (więcej)
suki żyją zazwyczaj w pełnej  zgodzie
dwa psy mogą ze sobą walczyć. Zależy to w dużej merze od rasy (np.  teriery); pies i suka z reguły zgadzają się ze sobą, ale muszą być rozdzielane  w okresie cieczki
Gdy już wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione i nadchodzi dzień zakupu szczeniaka, nie kupuj go z niewiadomego źródła. Wybierz się do hodowcy, gdzie będziesz mógł zobaczyć inne szczenięta i ich matkę. Staraj się wybrać wyglądające zdrowo i mocne szczenię, ale nie zmieniaj w ostatniej chwili decyzji, czy ma to być piesek czy suczka. Nigdy nie bierz szczeniaka słabego czy małego kierując się litością lub obniżoną ceną - taka oszczędność zwykle pociąga za sobą zwiększone wydatki w przyszłości, gdy przyjdzie płacić rachunki weterynarzowi. Obejrzyj legowisko szczeniąt. Sprawdź czy jest czysto i czy suka ze szczeniętami mają odpowiednie warunki. Jeśli hodowca nie chce pokazać legowiska to zrezygnuj z zakupu szczeniaka.
Na co zwracamy uwagę przy zakupie psa:
  • czyste i lśniące oczy
  • czyste, bezwonne uszy
  • zimny i wilgotny nos
  • skóra elastyczna, zwarta
  • czysta sierść i okolice odbytu
  • czysta skóra na ciele
  • dziarski, pewny ruch
  • suka również powinna wyglądać tak samo
O Psach
Pierwsze psy prawdopodobnie wyglądem przypominały dzisiejsze wilki. Pojawiły się miliony lat temu. Potem powstało wiele różnych psich ras. Ale współczesne psy należą nadal do tej samej rodziny co wilki. też spokrewnione z kojotami, szakalami oraz lisami.
Dawno, dawno temu psy sprowadziły się do ludzkich siedzib. Pomagały ludziom zdobywać pożywienie i strzegły ich domów. Ludzie dawali im jedzenie i miejsce do spania. Przyjaźń człowieka i psa przetrwała ponad dziesięć tysięcy lat.
O rasach
Na świecie istnieje ponad dwieście ras udomowionego psa i chociaż za przodka ich wszystkich uznaje się powszechnie wilka, to niewiele wiemy o psim drzewie genealogicznym. Uważa się, że pierwsze związki człowieka z wilkiem-psem, który miał stać się jego towarzyszem i pomocnikiem, zmieniły zasadniczy sposób sylwetkę zwierzęcą częściowo poprzez prymitywną selekcję, częściowo także dlatego, iż przebywając w otoczeniu człowieka wilk-pies siłą rzeczy zmienił swoje zachowanie, co stopniowo znajdowało odbicie w jego anatomii.
W epoce brązu staniało już pięć różnych typów psa, z których dwa wywodzą się od dużych wilków z rejonów polarnych. Pierwszy z nich to przodek rasy szpiców, drugi mastiffów, a trzy pozostałe - owczarki, wyżyły i chaty - uważane są za potomków małych wilków z Indii i Środkowego Wschodu, a przedstawicielem wczesnej formy może być australijski dingo i pies pariah z Azji.
Pod koniec XIX w. zaczęło się łączyć psie rasy w różne grupy, tak by stworzyć miły schemat ocen podczas pierwszych wystaw psów. W różnych krajach wyróżnić można 6 grup (w krajach należących do FCI, w tym i w Polsce, 10 grup), przy czym w państwach anglojęzycznych (w których mówi się po angielsku) (nie należących do FCI) używa się generalnie tej samej terminologii z jednym, dziwnym wyjątkiem, a mianowicie grupa użytkowa w Anglii, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie nazywa się niesportową, zaś te psy, które na obszarze Anglii i Australii określa się mianem psów myśliwskich, w Stanach i w Kanadzie uchodzą za sportowe. Dla Polskich czytelników przy każdej rasie podano, do jakiej należy grupy ras wg FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) Szczenięta
Psie dzieci nazywamy szczeniętami. Szczenięta to pulchniutkie, tłuściutkie futrzane kulki. Skaczą na wszystko, co się rusza. Kręcą się w kółko, polując na własny ogon. Szarpią zabawki i gryzą buty. Szczenięta bawią się do upadłego. Potem natychmiast zapadają w sen. A po drzemce zrywają się w okamgnieniu, znów gotowe do zabawy.
Większość psich matek rodzi więcej niż jedno szczenię. Zdarza się nawet, ze maja ich i szesnaście. Szczenięta rodzą się ślepe i prawie głuche. Matka karmi je własnym mlekiem. Po dwóch tygodniach zaczynają widzieć i reagować. Rosną szybko, potrzebują dużo jedzenia i spokoju.
Po około czterech tygodniach szczenięta zaczynają poznawać świat. Matki obserwują je czujnie, jak węszą i rozglądają się wokół. Pokazują im, co jest bezpieczne, a co nie, a nawet uczą je różnych zabaw. Gdy szczenięta maja osiem tygodni, mogą już żyć z dala od matki.
Psy Pokojowe
Wiele dzisiejszych psów pokojowych to dawne psy myśliwskie lub obronne.
Golden retriever otrzymał swoją nazwę dzięki złocistokremowej sierści ("golden" - "złoty"). Uwielbia zabawę, świetnie pływa. Cocker spaniel tez był niegdyś psem myśliwskim. Dzięki radosnemu, czułemu usposobieniu stał się ulubionym psem pokojowym.
W ociężałym ciele basseta o smętnym pysku kryje się wesoła i żywa psia dusza, rozkochana w dzieciach. Bardzo popularny jest tez beagle, przyjacielski i nadzwyczaj inteligentny, który uwielbia plątać figle swojemu panu.
Jednym z najodważniejszych psów jest terier szkocki. Ma dumna postawę, wysoko uniesiona głowę i wyprostowany ogon.
Do najinteligentniejszych i najbardziej lubianych psów należą pudle. Są trzy rozmiary pudli: duży - wzrostu od 45 do 58 cm, średni - od 35 do 45 cm, i miniaturowy - od 28 do 35 cm.
Sznaucery dawniej polowały na szczury i strzegły mienia. Jako psy pokojowe wnoszą do domu wiele ruchu i radości. Sznaucery także występują w trzech rozmiarach, od 30 do 65 cm wzrostu. Ich sierść ma kolor czarny lub "pieprzu z solą".
Miniaturki
Miniaturki to najmniejsze pieski. Maja powodzenie, gdyż nie zajmują dużo miejsca, a żywe i radosne.
Shih tzu to dawne psy podwórzowe w Cesarstwie Chińskim. Z powodu ich bujnej sierści i waleczności nazwano je lwimi pieskami. Z Chin pochodzą także długowłose pekińczyki. Choć maleńkie, nie boja się niczego.
Chihuahua to starożytna rasa meksykańska. najmniejsze ze wszystkich psów. Niektóre waza mniej niż kilogram.
Yorkishire teriery pochodzą z Anglii. Waza do trzech kilogramów i maja długą jedwabista sierść. bardzo odważne.
Jamniki były kiedyś używane do polowań na borsuki i lisy. Ich długie ciało o krótkich łapkach idealnie mieści się w norach. Dziś jamniki stały się ulubionymi pieskami pokojowymi.
Psy Obronne
Psy obronne bystre, wierne, odważne i szybkie. Owczarki niemieckie i boksery pomagają policjantom w niebezpiecznych zadaniach. Potrafią wspinać się i skakać przez okna. Wyostrzony węch pozwala im odnajdywać poszukiwanych ludzi, narkotyki lub materiał wybuchowy. Pies i policjant przyjaciółmi i tworzą zgrany zespół.
Inne rasy psów obronnych to np. dobermany i rottweilery.
Kundelki
Rzecz jasna, bez względu na rasę najwspanialszym psem jest twój pies. W istocie cale mnóstwo mądrych, kochanych psów to zwykle kundle. Ich rodzice i dziadkowie mogli należeć o najróżniejszych ras. Ale pochodzenie nie jest ważne. Liczy się szczera przyjaźń, merdający ogon i chłodny, wilgotny nos.
Psia Mowa
Choć psy nie potrafią mówić tak jak ludzie, maja swoje sposoby wypowiadania się. Gdy chcą się bawić, przypadają do ziemi i machają ogonami. Gdy szczęśliwe, biegają w kółko i starają się polizać ręce i twarz człowieka. Jeśli chcą przeprosić za jakiś postępek, kładą się do góry brzuchem lub zwieszają łby.
Pies "mówi" ogonem. Merda nim, gdy się cieszy. Gdy się czegoś boi, podwija go i chowa miedzy tylne łapy.
Szczekanie, skomlenie i warczenie to także psia mowa. Szczekanie może oznaczać: "Cieszę się, ze cię widzę" albo: "Pobaw się ze mną". Warczenie może być oznaka rozbawienia, ale także gniewu. Skomlenie oznacza zazwyczaj, ze pies czegoś chce - na przykład pójść na spacer.
Psie Gwiazdy
Niektóre psy dzięki pracy zdobyły sławę. Występują w filmach, programach telewizyjnych, reklamach, w cyrku. zdumiewające, zabawne, bystre i pełne wdzięku.
Psy aktorzy znają wiele sztuczek. Cyrkowe psy skaczą przez obręcze, tańczą na tylnych łapach, jeżdżą konno i balansują piłką na nosie. Psy filmowe i telewizyjne biegają, szczekają, warczą i skomlą na rozkaz. Potrafią udawać nieżywe, nosić przedmioty, przepływać rzeki.
Aktorem może zostać pies każdej rasy - owczarki niemieckie, collie, mastiffy, border collie. Owczarki i teriery wydały wielu aktorów filmowych. A może widzieliście w cyrku chihuahua? Te maleńkie pieski potrafią balansować, stojąc na jednej łapie na dłoni człowieka, zdarza im się też siedzieć w kieszeni klowna. Psie gwiazdy czysto nie rasowe. to zwykle pieski, które umieją nas wspaniale zabawić.
Psy Niezwykle
Niektóre rasy psów zwracają uwagę jakąś niecodzienna cecha, różniąca je od innych.
Duży puszysty chow-chow ma dwie takie niezwykle cechy. Podczas gdy większość psów ma różowy język, język chow-chowa jest niebiesko czarny. Poza tym jego tylne łapy, w odróżnieniu od łap innych psów, prawie zupełnie proste.
Shar-pei pochodzi z Chin. Wygląda jak mały piesek w skórze dużego psa. Jego miękka sierść układa się fałdami. Shar-pei ma także ciemny język.
Basenji jest jednym z niewielu psów pochodzących z Afryki. Od innych psów różni się tym, ze nigdy nie szczeka. Jest bardzo czysty, myje się językiem jak kot.
Wystawy Psów
Wystawy psów odbywają się przez cały rok. Organizują je związki kynologiczne. Każdy pies biorący udział w wystawie musi mieć "rodowód", czyli dokument stwierdzający, ze jest on czystej rasy.
Właściciele prezentują psy na specjalnych ogrodzonych ringach. Sędziowie oceniają ich wygląd i budowę. Na innych konkursach, dla psów użytkowych, przedmiotami konkurencji psia inteligencja i umiejętności. Zwycięzcy otrzymują wstęgi, odznaki, nagrody pieniężne.
Informacje pochodzą ze stron PSY! oraz Pieski Świat
na górę strony
Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.